Astigmatizam
Šta je astigmatizam i kako utiče na vid?
Astigmatizam je čest problem sa vidom koji nastaje zbog nepravilnog oblika rožnjače ili sočiva oka. Umesto savršeno okruglog oblika, rožnjača kod osoba sa astigmatizmom ima više ovalan oblik, što dovodi do nepravilnog prelamanja svetlosti. Kao rezultat toga, slika na mrežnjači (retini) nije jasno fokusirana, što može izazvati zamagljen vid na svim udaljenostima.
Koji su simptomi astigmatizma i kako se dijagnostikuje?
Najčešći simptomi astigmatizma uključuju zamagljen ili iskrivljen vid na blizinu i daljinu, naprezanje očiju, glavobolje, duple slike, teškoće sa noćnim vidom, osobe često ,,škilje" kako bi poboljšale fokus. Astigmatizam se dijagnostikuje tokom rutinskog oftalmološkog pregleda, koji uključuje test oštrine vida, keratometriju (merenje zakrivljenosti rožnjače), refraktometriju i kornealnu topografiju.
Da li je astigmatizam genetski ili se javlja vremenom?
Astigmatizam može biti nasledan, što znači da se često javlja kod članova iste porodice. Takođe, može se razviti tokom života zbog povreda oka, operacija ili određenih stanja kao što su keratokonus i degenerativne promene rožnjače. Kod mnogih ljudi astigmatizam je prisutan od rođenja i ne menja se značajno tokom života.
Koje opcije lečenja astigmatizma postoje?
Lečenje astigmatizma zavisi od njegove jačine i potreba pacijenta, a najčešće opcije uključuju naočare – najjednostavniji i najčešći način korekcije vida, kontaktna sočiva – posebno torična sočiva dizajnirana za korekciju astigmatizma, hirurški zahvati – LASIK i PRK su laserske operacije koje mogu trajno ispraviti astigmatizam kod određenih pacijenata.
Kako se astigmatizam razlikuje od drugih problema sa vidom?
Kratkovidost (miopija) – osobe jasno vide predmete u blizini, dok su udaljeni predmeti zamagljeni. Dalekovidost (hipermetropija) – udaljeni predmeti su jasniji od onih koji su blizu. Astigmatizam uzrokuje zamagljenost i distorziju na svim udaljenostima, zbog nepravilnog oblika rožnjače.
Kako pravilno negovati oči kod osoba sa astigmatizmom?
Redovni oftalmološki pregledi kako bi se pratila promena vida. Nošenje propisanih naočara ili sočiva. Pravilna higijena i pravilno rukovanje kontaktnim sočivima. Ograničenje vremena provedenog ispred ekrana i redovno pravljenje pauza. Očuvanje zdrave ishrane bogate vitaminima A, C i E.
Da li se astigmatizam može potpuno izlečiti?
U mnogim slučajevima, astigmatizam se može uspešno korigovati naočarima, sočivima ili operacijom, ali se ne može uvek potpuno izlečiti. Laserska hirurgija može pružiti trajno rešenje, ali nije pogodna za sve pacijente.
Kome pacijenti treba da se obrate ako posumnjaju na astigmatizam?
Osobe koje primete simptome astigmatizma treba da se obrate oftalmologu radi detaljnog pregleda i dijagnostike. Pravovremena korekcija vida može značajno poboljšati kvalitet života i sprečiti dodatne komplikacije.
