Gastritis – simptomi, uzroci i kako ga umiriti
Šta je gastritis?
Gastritis predstavlja upalu želudačne sluznice i može biti akutni (kraćeg trajanja) i hronični (dužeg trajanja).
Koji su uzroci nastanka gastritisa?
Uzroci nastanka gastritisa mogu biti stres (danas sve češći), nesteroidni antiinflamatorni lekovi (NSAIL), alkohol, opojna sredstva, razni lekovi, hemoterapija, mehaničke povrede (npr. napinjanja prilikom povraćanja, strano telo), način ishrane (obilni obroci, ljuta i začinjena hrana), razne infekcije, autoimune bolesti, sarkoidoza i dr.
Koji su simptomi gastritisa i kako ih ublažiti?
Najčešći simptomi gastritisa su bol i žarenje u želucu, nadutost, mučnina, povraćanje, gubitak apetita i gadljivost, podrigivanje, osećaj rane sitosti i težine u želucu nakon obroka. Da bismo izbegli simptome gastritisa, treba da izbegavamo masnu, ljutu i začinjenu hranu, kao i gazirana i alkoholna pića. Treba se hraniti raznovrsno sa hranom bogatom lako svarljivim namirnicama kuvano povrće, nemasno meso, integralne žitarice, probiotski jogurt, a pored toga treba jesti redovno, češće a po manje, prekinuti sa pušenjem, većim unosom alkohola i kafe, pojačati fizičku aktivnost.
Kako se leči gastritis?
Nekad funkcionalna dispepsija može da se pogrešno proglasi za gastritis, a u osnovi bolesti nema zapaljenja, nego su simptomi izazvani stresom koji dodatno pojačava lučenje kiseline u želucu. Dijagnostika gastritisa je moguća gastroskopijom i nekad rendgenom želuca sa barijumom. Terapija za gastritis počinje sa promenama načina života i ishrane, a koriste se i lekovi kao što su:
- antacidi, H2-antagonisti (npr. Famotidin);
- inhibitori protonske pumpe (omeprazol, pantoprazol, lansoprazol, esomeprazol, rabeprazol);
- kao i specifična terapija za Helikobakter pilori pozitivan gastritis kada se koriste i tačno predviđeni antibiotici.
