22. januar 2024.

Giht i bol u zglobovima

Šta je giht?

Giht je u oboljenje koje se manifestuje ponavljanim upalama zglobova, koji su posledica taloženja kristala u zglobu i tkivima oko zgloba. Kristali su soli mokraćne kiseline i njihovo nagomilavanje nastaje zbog povećanog stvaranja ili smanjenog izlučivanja mokraćne kiseline, a mogu biti prisutna i oba ova poremećaja. Kod osoba koje imaju naslednu sklonost za povećano stvaranje mokraćne kiseline, giht se obično javlja u ranijem životnom dobu i ima teži tok. Pojedini pacijent imaju i kalkulozu bubrega. Znatno češće oboljevaju muškarci.

Koji su simptomi gihta?

Napad gihta najčešće počinje iznenada, u toku noći, sa izuzetno jakim bolom u zglobu. Obično je zahvaćen samo jedan zglob, npr. zglob nožnog palca. Prvi napad se ređe javlja na drugim zglobovima (skočnom zglobu, kolenu, laktu), češće je to slučaj u kasnijem toku bolesti. Pacijent može imati i jezu, drhtavicu i povišenu telesnu temperaturu. Koža iznad otečenog zgloba je zategnuta, sjajna, crvena i topla, a u kasnijoj fazi, po smirenju upale se često peruta. Zapaljenje zgloba obično traje do dve nedelje, a potom se spontano smiruje.

Kako se giht dijagnostikuje?

Na postavljanje dijagnoze upućuje tipičan nalaz pri pregledu pacijenta i povišene vrednosti mokraćne kiseline u krvi. U trenutku napada u laboratorijskim analizama nalazimo povišene upalne faktore u krvi. U periodu van napada gihta, pacijent obično nema nikakve zglobne tegobe, ali se najčešće održava povišen nivo mokraćne kiseline u krvi. Kod oko 65% pacijenata, bolest se obično ponovo javlja unutar godinu dana od prvog napada i obično zahvata isti zglob kao prethodni put, a potom se širi i na druge zglobove i napadi bivaju sve teži. Prvih nekoliko napada najčešće ne dovodi do oštećenja zglobova, ali nakon učestalih dugotrajnih napada dolazi do trajnih oštećenja. To ima za posledicu deformacije i poremećaj pokretljivosti zgloba.

Prevencija i lečenje gihta

Neophodno je što ranije uključiti terapiju za smirivanje upale zgloba, koja nakon toga obično brzo prolazi. U pojedinim slučajevima se koriste i lekovi za snižavanje nivoa mokraćne kiseline u krvi. Terapija ovim lekovima je u principu dugoročna. Svim obolelima od gihta preporučuje se pravilan način ishrane, sa određenom dijetom. Savetuje se i što veći unos tečnosti. Ako se giht nepravilno leči, vremenom prelazi u hronični oblik koji se karakteriše pojavom potkožnih tofusa najčešće na ušnim školjkama, trajnim oštećenjem zglobova, a ponekad i oštećenjem bubrega. Kod bolesnika sa gihtom često se javljaju i druge bolesti, kao što su povišen krvni pritisak, šećerna bolest, povišene masnoće u krvi, srčane bolesti i gojaznost. Zbog toga je veoma važno da se pacijenti koji imaju neke od pomenutih simptoma na vreme obrate reumatologu.

 

giht

Jasmina Kosanović

Dr med. Jasmina Kosanović

LEKAR SPECIJALISTA INTERNE MEDICINE subspecijalista reumatologije MediGroup