Kako prepoznati i lečiti gorušicu (GERB) – jednu od najčešćih bolesti savremenog doba
Šta je GERB i kako nastaje?
GERB (gastroezofagealna refluksna bolest) je stanje koje nastaje kada se želudačna kiselina vraća u jednjak, a ponekad i do grla. Ova pojava izaziva osećaj žarenja i spada u jedno od najčešćih oboljenja gornjeg digestivnog trakta.
Koji su simptomi GERB-a osim gorušice?
Pored osećaja žarenja, pacijenti mogu imati i druge simptome: gorkasto-kiseli ukus u ustima, podrigivanje, nadražajni suvi kašalj, pojačano lučenje pljuvačke, gubitak glasa ili promuklost. Tu su i osećaj "knedle u grlu", štucanje, nadutost i mučnina.
Kakve komplikacije mogu nastati ako se GERB ne leči?
Ukoliko se gorušica ponavlja i traje duže vreme bez adekvatne terapije, mogu se razviti ozbiljne komplikacije. To su strikture (suženja) jednjaka, erozije (lezije), upale (ezofagitis), ulkus jednjaka (čir), Baretov jednjak (prekanceroza) i karcinom jednjaka. Sve ove promene mogu izazvati i krvarenje iz jednjaka, što vodi ka anemiji (manjak gvožđa u krvi).
Šta izaziva GERB?
Uzroci GERB-a su brojni. Najčešće su povezani sa ishranom i životnim navikama. Problem mogu izazvati ljuta i začinjena hrana, preobilni i kasni obroci, agrumi, beli luk, paradajz sos, masna hrana, gazirana pića, čaj, kafa, alkohol, ali i stres – koji je sve češći okidač.
Kada treba da se obratite lekaru?
Lekarska pomoć je potrebna ako su simptomi učestali i ne reaguju na terapiju, zatim kod otežanog gutanja, naglog gubitka telesne mase, bola u grudima (nakon što se isključe kardiološki i plućni uzroci), prisustva krvi u povraćenom sadržaju (hematemeze) i simptoma anemije.
Kako se postavlja dijagnoza?
Dijagnoza se postavlja gastroskopijom – pregledom koji omogućava direktan uvid u stanje jednjaka i želuca.
Koje su mogućnosti lečenja GERB-a?
Terapija može biti nemedikamentozna i medikamentozna. Nemedikamentozni pristup podrazumeva promenu načina života i ishrane: dijetu, smanjenje telesne težine, fizičku aktivnost, spavanje na uzglavlju, kao i izbegavanje alkohola, gaziranih pića i pušenja. Medikamentozna terapija uključuje upotrebu antacida, antagonista H2 receptora i najefikasnijih lekova – inhibitora protonske pumpe. Terapija obično traje od šest do osam nedelja.
Šta ako terapija ne deluje?
U težim slučajevima, kada terapija lekovima ne daje rezultate, moguća je primena hirurške ili laserske terapije.
