4. februar 2025.

Kondilomi

Šta su kondilomi?

Kondilomi predstavljaju seksualno prenosivu, dobroćudnu, bolest koja može zahvatiti čitav donji deo genitalnog trakta žene. Kao polno prenosiva bolest, kondilomi nastaju u fertilnoj dobi žene, veoma retko pre puberteta ili u kasnoj postmenopauzi. Izazivač polnih bradavica je Humani papiloma virus - HPV. To je DNK virus bez omotača, familija Papillomaviridae, koji ima više od 200 genotipova. Identifikovan je kompletan genom 118 virusa. To su takozvani pitelotropni virusi koji inficiraju bazalne ćelije epitela kože i mukoznih membrana.
• visoko onkogeni (16, 18, 31, 33, 35, 58…);
• nisko onkogeni (6, 11, 40, 54...);
• verovatno onkogeni (26, 53, 66…).

Kako su u pitanju su seksualno prenosivi virusi, 50% seksualno aktivnih žena ima infekciju jednim ili više HPV tokom života. Spontana eliminacija HPV -a se dešava kod oko 90% žena do 30 godina i kod oko 40% žena starijih od 30 godina. Smatra se da je HPV pozitivno oko 20% žena sa jednim partnerom, 70-80% žena sa preko 5 partnera. Rizik od HPV infekcije je oko 3% sa svakim novim partnerom.

Kako se dijagnostikuju kondilomi?

Dijagnoza se postavlja inspekcijom i pregledom ginekologa ili urološkim pregledom, kolposkopskim pregledom, biopsijom sa Ph analizom, identifikacijom HPV-a laboratorijskim analizama.

Izolovana pojava kondiloma na sluznici vagine je retka pojava, gde mogu izazvati "kondilomatozni vaginitis". Najčešće su udruženi sa kondilomima lokalizovanim na vulvi, međici (perineumu), čmaru ili cerviksu. U vagini su raspoređeni na samom ulazu (introitusu) ili na vaginalnim svodovoma (forniksima). Klinički se manifestuju u vidu bradavičastih formacija koje mogu biti pojedinačne ili slivene (konfluirane) u veće grozdaste nakupine.

Kondilomata akuminata predstavlja najučestaliju seksualno prenosivu neoplazmu. Uzročnik je HPV 6-93% i HPV 11 -25%. Prenosi se seksualnim putem posle direktnog kontakta sa inficiranim epitelom. Inkubacija prosečno traje 3 meseca (1-8 meseci). Oboli preko 60 % partnera zaraženih. Udruženi su sa polno prenosivim bolestima kao što su trihomonas, hlamidija, vaginoza, HSV...

Kako se leče kondilomi?

Osnovna pravila u lečenju infekcije vulve su: eliminisanje faktora koji pomažu HPV infekciju, uklanjanje manifestnih lezija destrukcijom (ali tako se ne može ukloniti i latentna HPV infekcija), razgovor o oboljenju sa pacijentom, pregled i lečenje partnera, polni odnosi uz prezervativ, agresivno lečenje infekcije ukoliko postoji, poboljšanje imunog statusa i potreba čestih kontrola. Terapija obuhvata podofilin, trihlorsirćetnu kiselinu, elektrokoagulaciju, krioterapiju, lasersko uklanjanje kondiloma, kremu 5 – FU, interferon i vakcinu.

 

Postoji više metoda uklanjanja ginekoloških kondiloma koje se uglavom obavljaju u lokalnoj anesteziji, u nekim situacijama je neophodna i opšta anestezija, a nekada i operacija perianalnih kondiloma. Kako bi terapija bila efikasna, obavezan je pregled lekara, a za potpuno zdravlje reproduktivnih organa, redovni preventivni ginekološki i urološki pregledi.

 

kondilomi

Jelena Nišević

LEKAR SPECIJALISTA GINEKOLOGIJE I AKUŠERSTVA MediGroup