Opšta bolnica MediGroup – Barijatrijska hirurgija
Patološka gojaznost predstavlja globalni svetski zdravstveni problem. Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije (WHO), u svetu je 2006. godine bilo preko 1,7 milijardi ljudi sa prekomernom telesnom težinom, a od toga - preko 400 miliona patološki gojaznih. Gojaznost je udružena sa brojnim patološkim stanjima kao što su: dijabetes tip 2, problemi sa kardiovaskularnim sistemom i hipertenzija, respiratorni problemi i sleep apnea, artritis, disfunkcija jetre i žučnih puteva i nekoliko tipova malignih oboljenja koja su učestalija kod ove populacije.
Gojaznost nije samo medicinski već i ekonomski problem. Tokom 2000. godine, u Americi je na troškove lečenja gojaznih pacijenata odlazilo preko 10% ukupnih troškova zdravstvenog sistema. Danas su ti troškovi znatno veći. Svetske statistike govore da je prosečno 25% elektivnih hirurških pacijenata gojazno, od tog broja - 10% pacijenata je patološki gojazno. Iz tog razloga, svaki pacijent sa prekomernom telesnom težinom zahteva multidisciplinarni pristup lekara različitih specijalnosti (endokrinolog, kardiolog, pulmolog, anesteziolog, hirurg, nutricionista, psiholog). Takođe, ovo podrazumeva i adekvatno razumevanje patofizioloških mehanizama udruženih sa patološkom gojaznošću.
Gojaznost se obično definiše prema indeksu telesne mase koji se veoma lako izračunava. BMI = Težina (u kilogramima) / Visina na kvadrat (u metrima). Na osnovu dobijenih vrednosti, gojaznost se može podeliti u nekoliko kategorija:
- BMI 18,5-25 normalna telesna težina,
- BMI 25-30 prekomerna telesna težina,
- BMI 30-40 gojaznost,
- BMI 40-50 patološka gojaznost,
- BMI > 50 super gojaznost.
Kako izlečiti gojaznost?
Terapijski principi kod pacijenata sa prekomernom telesnom težinom podrazumevaju konzervativni i hirurški tretman. Prva etapa u lečenju patološke gojaznosti je konzervativni tretman koji podrazumeva različite oblike nutricionističkih tretmana-dijeta uz povećanje obima fizičke aktivnosti. Ukoliko ovi tretmani nisu efikasni i ukoliko se kod pacijenata dijagnostikuje bilo koji oblik hroničnog oboljenja (dijabetes, hipertenzija, poremećaj u funkcionisanju jajnika, štitne žlezde, teškoće sa lokomotornim sistemom), kod pacijenata je indikovano hirurško lečenje gojaznosti.
Postoje četiri osnovna tipa hirurških procedura koje se primenjuju kod ekstremno gojaznih pacijenata:
- plasiranje želudačnog prstena,
- gastrični bypass,
- duodenalni switch,
- sleeve resekcija želudca.
Izbor hirurške procedure zavisi od indeksa telesne mase (BMI), pacijentovog opšteg stanja, godina starosti, a svaka od ovih procedura zahteva adekvatnu preoperativnu pripremu koja podrazumeva dijetu u trajanju od 30 dana, kardiološki pregled, EHO stres test, spirometriju, pregled psihijatra i endokrinologa. Nakon završenih pregleda, hirurško-anesteziološki konzilijum donosi odluku o vrsti hirurškog zahvata.
Prvi rezultati nakon hirurškog tretmana vidljivi su nakon 6 meseci, a odnose se na gubitak telesne težine od oko 30%, kao i normalizovanje vrednosti šećera u krvi i krvnog pritiska i stabilizaciju metaboličkih funkcija. Nakon godinu dana od hirurške intervencije, prosečan gubitak telesne težine je 50% od početnih vrednosti.
Barijatrijska hirurgija je poslednjih nekoliko decenija doživela veliki procvat. Sve procedure se izvode laparoskopski, oporavak nakon hirurškog zahvata je brz i pacijenti se nakon nekoliko nedelja vraćaju svojim uobičajenim aktivnostima.
Savremena oprema, renomirani lekari
Naše lokacije
Izdvajamo Vama najbliže MediGroup lokacije