MediGroup PhysioCare

U našoj novoj MediGroup Physiocare klinici za fizikalnu i rehabilitacionu medicinu tim vrhunskih lekara specijalista i terapeuta Vam pruža kompletnu brigu, od prevencije do lečenja i rehabilitacije, a sve u cilju povratka svakodnevnim aktivnostima i unapređenja Vašeg kvaliteta života. U ambijentu moderne klinike, uz savremenu opremu, ovde možete obaviti i preventivne terapijske procedure, lečenje i rehabilitaciju u oblastima reumatologije, neurologije, ortopedije sa traumatologijom, dečije fizijatrije i ostalih oblasti.

Šta pruža fizikalna i rehabilitaciona medicina?

Dinamika života nam danas donosi mnoge probleme koji nam ograničavaju kretanje i tako otežavaju kvalitet života. Mnogo je razloga za korišćenje fizikalne terapije u svrhu povratka svakodnevnim aktivnostima pored uobičajenih: bol u leđima, kičmi, grudima, krstima, diskus hernija, išijas ili povrede koje tretira sportska medicina.

Fizikalna medicina i rehabilitacija za cilj imaju prevenciju, dijagnozu, tretman i vođenje rehabilitacije ljudi sa prisustvom medicinske onesposobljenosti i komorbiditeta kroz sva starosna doba. Zato je važno obaviti pregled kod nekog od naših specijalista kako bi se što pre definisala adekvatna terapija, a sve u cilju da se smanji bol, sanira povreda i vrati fleksibilnost telu.

Upoznajte MediGroup PhysioCare

MediGroup PhysioCare je prva klinika za fizikalnu i rehabilitacionu medicinu u sklopu MediGroup sistema, najvećeg privatnog zdravstvenog sistema u Srbiji i regionu. Novi klinika će omogućiti našim pacijentima pristup najsavremenijim terapijskim procedurama sa ciljem prevencije, lečenja i rehabilitacije različitih stanja iz oblasti fizikalne medicine i rehabilitacije, reumatologije, ortopedije, neurologije.

Moderna klinika je opremljena po najsavremenijim svetskim standardima za ustanove ovog tipa. Okupili smo i proširili tim vrhunskih stručnjaka i opseg delovanja sa ciljem da pacijentima pružimo najkvalitetnije medicinske usluge vredne preporuke. Naš stručni tim čine posvećeni lekari, terapeuti, sestre, tehničari i ostalo medicinsko osoblje. U okviru klinike se pored ordinacija za preglede nalaze i savremeno opremljene sale za fizikalnu i rehabilitacionu terapiju, kinezi sala, masažna sala. Svi kapaciteti su opremljeni tako da čitav proces terapija i rehabilitacija postaje znatno komfornija za pacijenta, jer nam je zadovoljstvo korisnika prioritet.

Koji su najčešći razlozi javljanja fizijatru?

Ukoliko imate neko od sledećih stanja ili osećate neku od ovih tegoba, zakažite pregled na vreme: bol u vratnom, torakalnom i lumbalnom delu, povrede mišića, tetiva i ligamenata, povrede zglobova, bol u zglobu, oštećenja zglobne hrskavice – osteoartroza zgloba,  bol u peti, stanja nakon preloma, iščašenja i uganuća, neophodna rehabilitacija pacijenata sa multiplom sklerozom, stanja nakon moždanog udara, rehabilitacija reumatoloških pacijenata (reumatoidni artritis, ankilozirajuci spondilitis, psoriazni artritis).

Kako izgleda pregled lekara specijaliste?

Pregled lekara specijaliste fizikalne medicine i rehabilitacije uključuje:

Anamneza - Razgovor sa pacijentom o simptomima, prethodnim povredama, drugim bolestima i o ostalim stanjima koja su potencijalno bitna i koja će koristiti u cilju postavljanja ispravne dijagnoze i pravljenja dobrog plana rehabilitacije.

Pregled - Najpre se obavlja inspekcija gde se prati način pokretljivosti, hoda, postura, kao i prisustvo deformiteta. Nakon toga se ispituje stepen bolnosti, te prisustvo spazma muskulature. Meri se obim pokretjivosti, dužine ekstremiteta, a po potrebi se rade i specijalizovani testovi – ispitivanje snage mišića, testiranje različitih grupa mišića, kao i ispitivanje mišićno-tetivnih refleksa.

Dodatna dijagnostika - Lekar specijalista se opciono može odlučiti za dodatnu dijagnostiku, ukoliko ima indikacija. U tom slučaju dodatno se obavljaju: EMNG, ultrazvučni pregled, RTG dijagnostika, MRI ili CT.

Kreiranje individualnog plana rehabilitacije - Svakog pacijenta očekuje individualni pristup od strane lekara i terapeuta koji dalje sprovode tretmane uz stalne konsultacije sa lekarom. Na osnovu svih dobijenih podataka pravi se poseban plan i program terapija i rehabilitacije kako bi se u najkraćem vremenskom roku pacijent vratio svakodnevnim aktivnostima. Multidisciplinarni pristup i široka lepeza terapija omogućava pacijentima da ceo proces rehabilitacije sprovedu do kraja. Terapije su koncipirane da traju oko 60 minuta, što će zavisiti od težine samog oboljenja kao i propisanih terapija.

Osetite prednosti dostupnih terapija u MediGroup PhysioCare

Elektroterapija je medicinska metoda koja koristi električnu energiju za lečenje i poboljšanje različitih zdravstvenih stanja. Ova terapija obuhvata širok spektar tretmana i tehnika koje koriste električne impulse za postizanje terapeutskih ciljeva. Neka od glavnih pozitivnih dejstava elektroterapije su:

  • Električni impulsi mogu stimulisati ćelijsku regeneraciju i poboljšati cirkulaciju u regiji rane.
  • Elektroterapija može pomoći u smanjenju bola, posebno kod hroničnih bolova ili bolova uzrokovanih povredama.
  • Rehabilitacija i fizička terapija se koristi za poboljšanje mišićne snage, fleksibilnosti i funkcionalnosti, posebno nakon povreda ili operacija.

Magnetoterapija je terapijska metoda koja koristi magnetna polja za lečenje i poboljšanje različitih zdravstvenih stanja. Ova metoda koristi stalna ili pulsirajuća magnetna polja za postizanje terapeutski korisnih efekata na telo. Neke od glavnih primena magnetoterapije uključuju:

  • Pomaže u ubrzavanju procesa oporavka nakon povreda ili operacija.
  • Može pomoći u smanjenju bola, posebno kod hroničnih bolova, bolova u mišićima i zglobovima.
  • Koristi se za poboljšanje zarastanja kostiju i smanjenje simptoma osteoporoze.
  • Magnetna polja mogu stimulisati cirkulaciju krvi i limfe, što može poboljšati ishranu tkiva i brži oporavak.
  • Detoksikacija: Postoji mišljenje da magnetoterapija može pomoći u eliminaciji toksina iz organizma.

Laseroterapija je medicinska metoda koja koristi lasersku svetlost za lečenje različitih zdravstvenih stanja. Ova terapija se oslanja na primenu svetlosnih zraka različitih talasnih dužina i intenziteta za postizanje terapeutski korisnih efekata na tkiva i ćelije. Primene laseroterapije uključuju:

  • Laseroterapija pomaže u smanjenju bola i upale kod stanja poput hroničnog bola, artritisa i bolova u mišićima.
  • Zdravlje tkiva: Stimuliše regeneraciju i obnovu tkiva, što može pomoći u bržem zarastanju rana, povreda i operativnih rezova.
  • Poboljšanje cirkulacije: Može poboljšati cirkulaciju krvi i limfe, što doprinosi bržem oporavku i smanjenju otoka.
  • Rehabilitacija: Koristi se u rehabilitaciji kako bi se poboljšala funkcionalnost i pokretljivost nakon povreda ili operacija.

Medicinske masaže su specijalizovane masažne tehnike koje se koriste za lečenje i prevenciju različitih zdravstvenih stanja i problema. Predstavljaju važan deo integrativne medicine i fizioterapije, nudeći terapeutske prednosti kroz ciljana i prilagođena masažna rešenja. Njihova primena treba biti prilagođena specifičnim potrebama i zdravstvenim ciljevima pacijenta. Ove masaže se razlikuju od relaks masaža jer su fokusirane na terapeutske ciljeve i često se koriste u okviru fizioterapije, rehabilitacije i oporavka. Efekti medicinskih masaža na ljudsko telo su sledeći:

  • Medicinske masaže pomažu u smanjenju hroničnog i akutnog bola, kao što su bolovi u leđima, vratu ili mišićni bolovi.
  • Utiču na poboljšanje cirkulacije tako što stimulišu protok krvi i limfe, što doprinosi bržem oporavku i smanjenju otoka.
  • Koristi se za vraćanje funkcionalnosti i pokretljivosti nakon povreda, operacija ili bolesti.
  • Iako se fokusira na terapeutske aspekte, može takođe pomoći u smanjenju stresa i poboljšanju opšteg blagostanja.
  • Pomaže u održavanju fleksibilnosti i snage mišića, čime se smanjuje rizik od povreda.

EMNG dijagnostika (elektromioneurografija) važi za jednu od najadekvatnijih metoda za ispitivanje funkcije nerava i mišića. Sprovodi se nakon detaljne anamneze i kliničkog (neurološkog) pregleda kao pomoćna dijagnostička metoda u otkrivanju oštećenja nerava ili mišića i tumači se u skladu sa kliničkom slikom. Elektromiografija pruža detaljan izveštaj o stanju mišića, a elektroneurografija o stanju nerava. Na EMNG pregled se upućuju svi pacijenti kod kojih se sumnja na oštećenje nerava (ošećenje nervnih korenova, spletova i perifernih nerava-radikulopatije, pleksopatije, neuropatije i povrede nerava, kao i oboljenja mišića-miopatije).

Specijalne terapije

Tecar terapija predstavlja jedan od najsavremenijih i najefikasnijih oblika primene toplote u cilju lečenja i oporavka pacijenata. Terapija predstavlja lokalizovanu upotrebu visokofrekventnih radiotalasa koji omogućavaju direktno povećanje temperature odabranih dubokih tkiva. Tokom terapije, pacijent oseća prijatnu toplotu u regiji delovanja agensa, a posle tretmana oseća smanjenje ukupnih tegoba, olakšanu pokretljivost tretiranog telesnog segmenta, poboljšanu funkciju tretiranih zglobova. Čak oko 80% pacijenata oseća značajno poboljšanje nakon samo jednog tretmana. Efekti Tecar terapije su sledeći:

  • Pozitivna biohemijska, mehanička i termalna svojstva na samo tkivo.
  • Poboljšava aktivnost enzima, metabolizma, oksigenaciju i kapilarizaciju tkiva, resorpciju edema i štetnih produkata metabolizma.
  • Poseduje analgetski efekat usled oslobađanja endorfina u tkivu, izuzetno deluje na limfni sistem uz pokretanje velike endogene toplote u tkivu.
  • Veoma široka primena: ublažavanje bolova u kolenu, leđima, kičmenom stubu, vratu, ramenom pojasu, stopalu i ekstremitetima.
  • Takođe, uspešno pomaže kod sportskih povreda, reumatskih bolesti, bolesti tkiva i zglobova, upale tetiva i istegnutih mišića.

Akupunktura ne spada u klasični oblik fizikalne terapije, već je jedna od drevnih i osavremenjenih metoda tradicionalne kineske medicine koja se koristi se za lečenje mnogobrojnih oboljenja, aplikacijom iglice na tačno određene tačke na telu – akupunkturne tačke. Spada u terapiju koja dovodi do smanjenja bolnosti, pa se u fizikalnoj medicini i rehabilitaciji svakodnevno koristi. Najbolje rezultate pokazuje kod bolova u vratu i donjem delu leđa, ali i kod pareze n. facijalista.

Kineziterapijom naši vrhunski edukovani i iskusni terapeuti sa pacijentom rade posebno osmišljene vežbe koje za cilj imaju jačanje muskulature, povećanje obima pokreta i kompletno osposobljavanje pacijenta za dalje aktivnosti. Naši terapeuti sprovode i kinezitejping primenu elastičnih pamučnih traka, koje su hipoalergene. Dovode do rasterećenja muskulature i smenjenja bolnosti u regiji aplikacije. Imaju mogućnost postojanosti 7-10 dana uz pravilno održavanje. Ovaj vid terapije nema kontraindikacije za primenu.

Grupne vežbe kineziterapije

Na pregled je obavezno javiti se ukoliko osećate: bol i slabost u mišiću, primetite atrofiranje mišića, gubite osećaj i primetite izmene u intezitetu prilikom dodira, osećate utrnulost, mravinjanje, zamor mišića, a kliničkim pregledom postoje sniženi ili ugašeni mišićni refleksi.

Pogledajte cenovnik svih naših usluga

Naše lokacije

Izdvajamo Vama najbliže MediGroup lokacije