Nega kože dijabetičara
Dijabetes i kožne promene
Diabetes mellitus (šećerna bolest) je veoma česta bolest. Pretpostavlja se da učestalosti dijabetesa u Srbiji iznosi oko 3%, pri čemu je najveća u Vojvodini. Oko 90% svih obolelih od dijabetesa čine oboleli od dijabetesa tipa 2 (insulin nezavisnog dijabetesa). Kožne promene se pojavljuju kod 30-40% dijabetičara u toku života. Često su promene na koži prvi znak postojanja šećerne bolesti. Pacijentima se savetuje da dođu na pregled kod dermatologa naročito kod izraženog svraba i češanja, koji mogu voditi ka infekcijama kože i mogu uzrokovati komplikacije. Visok nivo šećera u krvi srečava brzo zaceljivanje kože, dozvoljavajući da i najmanja oštećenja progrediraju u ozbiljne infekcije. Česte komplikacije dijabetesa su dijabetično stopalo, kao i gljivične infekcije stopala.
Kako se održava higijena kože dijabetičara?
- • savetuje se svakodnevno kupanje blagim sapunima i mlakom ili toplom vodom;
- • savetuje se izbegavanje kupanja u kadi, kao i jaki sapuni, šamponi i preparate za intimnu negu;
- • nošenje komotne pamučne odeće;
- • nošenje rukavica pri kućnim poslovima;
- • vlaženje vazduha u sobama;
- • u određenim slučajevima neophodna je primena određenih kremova za negu kože ili preparata za lečenje;
- • ukoliko dermatolog proceni da je potrebno - uzeće bris kože ili uzeti mikološki bris sa mikogramom, pa će nakon toga odrediti terapiju;
- • pribor za prvu pomoć za sitne povrede i ulceracije treba da sadrži antibakterijsku kremu, antigljivičnu kremu, hipoalergijski flaster (beli, svileni, papirni), maramice za čišćenje, a svaka povreda se mora dobro oprati toplom vodom i sapunom, dobro posušiti i ako ne zarasta u roku od 2-3 dana potrebno je javiti se dermatologu.
Higijena stopala i izbor odgovarajuće obuće
Preporučuje se svakodnevno pranje stopala, dobro sušenje, ali neapliciranje losiona za negu između prstiju. Savetuje se provera kože stopala svaki dan (tražiti plikove, žuljeve, posekotine, urasli nokat). Ako postoji plik ne bušiti ga, već samo oprati, namazati antibiotskom mašću, staviti gazu. Sečenje noktiju - ravno, posle kupanja. Paziti za vreme fizičke aktivnosti: vežbanje i hodanje isključivo u udobnoj obući, ne vežbati sa plikovima ili ranicama na koži. Proveriti unutrašnjost obuće (kamenčići, nabori postave, kruti šavovi itd). Nositi čarape koje ne stežu i samo od prirodnih materijala.
Nositi preporučene cipele i one koje štite od vlage i hladnoće. Zaštititi kožu obućom i čarapama - nikada ne ići bos, izbegavati visoke štikle i otvorene prste, nove čarape i cipele prvo kratko isprobati (nove cipele nositi najduže sat vremena prvi put). Pacijenti sa neuropatijom bi trebalo da urade test za proveru veličine obuće. Stati na papir i ocrtati oblik stopala, potom uporediti sa otiskom cipele na papiru. Cipela mora biti šira od stopala i najmanje 1-1,5 cm duža od palca noge. Nositi kožnu obuću, bez šavova i sa savitljivim đonom, prsti treba da budu zatvoreni, obuća mora biti komotna. Ne čekati da se mali problemi pretvore u velike, slediti uputstva vodiča za lečenje šećerne bolesti, posetiti lekara ukoliko postoje povrede i infekcije, proveriti temperaturu vode laktom, ne koristiti električno jastuče za grejanje, ne prekrštati noge. Za žuljeve i kurje oči obratiti se stručnom licu (pedikiru sa iskustvom).