Tečni PAPA test
Naprednija i preciznija skrining metoda za rano otkrivanje raka glića materice. Dostupno u MediGroup laboratorijama.
Da li znate da upotreba BD SurePath™ testa na tečnom medijumu za Papanikolau rezultira sa 19% smanjenim rizikom od invazivnog raka grlića materice nakon negativnog rezultata testa u odnosu na konvencionalni (klasični) Papanikolau test?
MediGroup zdravstveni sistem, od sada u sklopu svojih laboratorija ima dostupnu tehnologiju koja omogućava najprecizniju dijagnostiku i smanjenje broja propuštenih slučajeva invazivnog raka grlića materice, budući da omogućava značajno veću preciznost i pouzdanost koja se postiže visokom homogenošću uzorka, kao i koncentracijom reprezentativnih ćelija u odnosu na konvencionalne metode koje su do sada bile dostupne.
Prednosti tečnog PAPA testa:
- naprednija metoda koja daje pouzdanije rezultate;
- smanjuje rizik od nereprezentativnog uzorka;
- smanjuje rizik od lažno negativnih/propuštenih nalaza premalignih promena grlića materice, samim tim i invazivnog karcinoma;
- povećava mogućnosti otkrivanja promena u ranoj fazi;
- prilika za efikasnije lečenje i sprečavanje ozbiljnijih komplikacija;
- HPV PCR molekularno testiranje iz poslatog uzorka, detekcija onkogenih virusa visokog rizika za razvoj karcinoma grlića materice.
Koje su razlike između klasičnog i tečnog PAPA testa?
Tečni PAPA test je savremeni skrining postupak koji koristi napredniju tehnologiju za analizu ćelija grlića materice. Za razliku od klasičnog PAPA testa, kod tečnog PAPA testa ćelije sa grlića materice se nakon uzimanja uzorka stavljaju u posebne bočice sa medijumom, šalju u laboratoriju i dalje se obrađuju u aparatu koji selektivno uklanja nečistoće kao što su krv ili sluz, omogućavajući formiranje jasnijih i prečišćenih preparata, sa koncentrisanjem reprezentativnih ćelija, čime se omogućava preciznija i detaljnija analiza od strane citologa.
Kod klasičnih PAPA testova postoji rizik da se deo uzorka izgubi ili pomeša sa nečistoćama, poput krvi ili sluzi, što može otežati dijagnostiku. Nezavisnim studijama je pokazano da se u dve trećine negativnih uzoraka klasičnih papa testova, kod pravljenja preparata gubi 37% ćelija. Sa druge strane, kod tečnog PAPA testa 100% uzetog uzorka ćelija sa grlića materice stiže u citološku laboratoriju.
Šta su pokazali rezultati?
Nezavisna studija* koja je obuhvatila 6 miliona uzoraka iz perioda dužeg od 13 godina, uzetih iz nacionalnog programa skrininga, je nakon upotrebe BD SurePath™ testa na tečnom medijumu za Papanikolau rezultirala sa:
- 19% smanjenim rizikom od invazivnog raka grlića materice nakon negativnog rezultata uzorka u poređenju sa konvencionalnom citologijom;
- statistički značajnim povećanjem detekcije patoloških nalaza PAPA testa u odnosu na konvencionalnu citologiju i ThinPrep test.
Prednost nove metode je u tome što omogućava pouzdanije rezultate, smanjuje rizik od nereprezentativnog uzorka, smanjuje rizik od lažno negativnih nalaza, olakšava rano otkrivanje premalignih promena grlića materice, pruža priliku za efikasnije lečenje i prevenciju ozbiljnijih komplikacija, kao i mogućnost molekularnog testiranja iz istog uzorka na onkogene viruse (HPV) visokog rizika za nastanak invazivnog karcinoma grlića materice.
* Rozemeijer Kirsten, Naber Steffie K, Penning Corine, Overbeek Lucy I H, Looman Caspar W N, de Kok Inge M C M et al. Cervical cancer incidence after normal cytological sample in routine screening using SurePath, ThinPrep, and conventional cytology: population based study. BMJ 2017; 356 :j504