Najčešća pitanja i dodatne informacije
Šta je gastroskopija sa analgosedacijom
Gastroskopija je medicinski pregled koji koji omogućava lekaru da pregleda jednjak, želuc i dvanaestopalačno crevo uz pomoć specijalnog instrumenta gastroskopa — savitljive cevi sa kamerom i svetlom na kraju. Ova procedura omogućava koja omogućava da se vidi unutrašnjost gornjeg dela probavnog puta i otkriju eventualne abnormalnosti. Analgosedacija je medicinska procedura koja se koristi za umirenje pacijenta i kontrolu bola tokom različitih medicinskih intervencija ili dijagnostičkih procedura, kao što su operacije, endoskopije, ili stomatološki zahvati.
Kako se izvodi gastroskopija sa analgosedacijom
Pregled se obavlja u bolnici ili specijalizovanoj klinici. Pacijentu nije dozvoljeno jesti ili piti 6-8 sati pre postupka, ako bi se osiguralo da probavni puta bude čist i da lekar ima jasnu preglednost creva. U nekim slučajevima, pacijent može biti zamoljen da prestane sa uzimanjem određenih lekova.
Gastroskopija sa analgosedacijom se izvodi u stanju kontrolisanog gubitka svesti, uz primenu anestetika i analgetika (lekova za uspavljivanje i smanjenje bola), pri čemu dubinu sedacije određuje anesteziolog. Lekar ubacuje gastroskop kroz usta u jednjak, a zatim ga pažljivo ga uvodi u želudac i dvanaestopalačno crevo. Tokom pregleda, ako je potrebno, mogu se uzeti uzorci tkiva (biopsija), zaustaviti krvarenje ili ukloniti male promene.
Kada se zakazuje i zbog čega se obavlja gastroskopija sa analgosedacijom
Gastroskopija se zakazuje ukoliko pacijent ima: produžene ili uporne bolove u stomaku, probleme sa gutanjem ili osećaj blokade u jednjaku, uporno nadimanje, mučninu ili povraćanje, povraćanje krvi ili prisustvo krvi u stolici, neobjašnjivi gubitak težine ili promene u apetitu ili radi kontrole ranije potvrđenih bolesti kao što je Helikobakter pilori infekcija, ranije preležani čirevi ili upale sluznice želuca.
Važne napomene
Veoma je važno da se pregled radi na prazan stomak, ako želudac nije dovoljno ispražnjen, procedura neće biti izvedena ili može biti opasna za pacijenta a neuspešna ili nepotpuna. Nakon postupka, pacijenti mogu osećati blagu nelagodnost u grlu ili osećaj suvoće. Ovo je privremeno i obično se povlači u roku od nekoliko sati. Ako su uklonjene promene ili uzeti uzorci za biopsiju, pacijent će biti obavešten o rezultatima u naknadnim danima.
Kao i kod svake medicinske procedure, gastroskopija ima svoje rizike, iako su oni retki. Moguće komplikacije uključuju: perforaciju zida probavnog puta (probušenje), što zahteva hitnu hiruršku intervenciju, aspiraciju (udisanje) sadržaja iz želuca, infekcije ili krvarenja, posebno ako su uklonjene promene ili uzeti uzorci, ili pak reakcije na anestetik.
Nakon postupka, pacijentima se preporučuje da se odmore i da ne voze, jer sedativi mogu izazvati pospanost i smanjenu koncentraciju.