Najčešća pitanja i dodatne informacije
Šta je kolonoskopija
Kolonoskopija je medicinski pregled koji omogućava lekaru da pregleda debelo crevo pomoću specijalnog instrumenta kolonoskopa. Kolonoskop je duga, savitljiva cev sa kamerom na kraju koja omogućava da se vidi unutrašnjost creva i otkriju eventualne abnormalnosti.
Kako se izvodi kolonoskopija
Pregled se obavlja u bolnici ili specijalizovanoj klinici. Pre postupka, pacijentu se daje laksativ, preparat za čišćenje creva, kako bi se osiguralo da crevo bude čisto i da lekar ima jasnu preglednost creva. Kolonoskopija se može izvesti sa ili bez anestezije ili sedacije. Lekar ubacuje kolonoskop kroz čmar i pažljivo ga vodi kroz debelo crevo. Tokom pregleda, ako je potrebno, mogu se uzeti uzorci tkiva (biopsija) ili ukloniti polipi.
Kada se zakazuje i zbog čega se obavlja kolonoskopija
Kolonoskopija se zakazuje radi: Rutinskog preotkrivanja raka debelog creva (ukoliko je test stolice na okultno krvarenje pozitivan), radi dijagnostike simptoma kao što su hronični bolovi u stomaku, krv u stolici, neobjašnjivi gubitak težine ili promene pražnjenju (prolivi, zatvori), kod kontrole ranije potvrđenih bolesti kao što su upalne bolesti creva (ulcerozni kolitis, Kronova bolest) ili praćenje promena kao što su polipi koji mogu biti prethodnici raka.
Važne napomene
Čišćenje creva je veoma važno i mora se pažljivo izvesti. Ako crevo nije dovoljno očišćeno, procedura može biti neuspešna ili nepotpuna. Nakon postupka, pacijenti mogu osećati blage bolove ili nadutost zbog vazduha koji je upumpan u crevo tokom postupka. Ovi simptomi obično prolaze za nekoliko sati. Ako su uklonjeni polipi ili uzeti uzorci za biopsiju, pacijent će biti obavešten o rezultatima u naknadnim danima. Kao i kod svake medicinske procedure, kolonoskopija ima svoje rizike, iako su oni retki. Moguće komplikacije uključuju: perforaciju creva (probušenje), što zahteva hitnu hiruršku intervenciju, infekcije ili krvarenja, posebno ako su uklonjeni polipi ili uzeti uzorci, kao i reakcija na anesteziju.