Programiranje elektrostimulatora srca sa magnetom

Programiranje elektrostimulatora srca magnetom je procedura koja se obavlja u slučaju da je potrebno proveriti funkcije rada pejsmejkera, a pri tome bolesnik kome je ugrađen pejsmejker nema sa sobom karticu od pejsmejkera i ne zna od kog proizvođača mu je ugradjen trajni pejsmejker. Programiranje elektrostimulatora srca magnetom se obavlja u kardiološkoj ambulanti, hirurškoj sali tokom operacije ili tamo gde postoji potreba za tim i u njemu učestvuju medicinski tehničar/sestra i kardiolog. Programiranje traje 5 do 10 minuta. Ako se radi tokom operacije, može se ponavljati više puta ukoliko je potrebno prebacivanje pejsmejkera na VOO način rada. Ne postoji posebna priprema. Procedura je potpuno bezbolna. Ukoliko je pacijent svestan, može osetiti samo ubrzani rad srca.

Najčešća pitanja i dodatne informacije

Šta podrazumeva programiranje elektrostimulatora srca sa magnetom

Programiranje elektrostimulatora srca magnetom je procedura koja se obavlja u slučaju da je potrebno proveriti funkciju rada pejsmejkera, a pritombolesnik kome je ugradjen pejsmejker nema sa sobom karticu od pejsmejkera i ne zna od kog proizvođača mu je ugrađen trajni pejsmejker. U ostalim situacijama je bolje koristiti programiranje pejsmejkera odgovarajućim elektronskim programatorom od proizvođača pejsmejkera.

Kako se izvodi programiranje elektrostimulatora srca sa magnetom

Programiranje elektrostimulatora srca magnetom se obavlja u kardiološkoj ambulanti, hirurškoj sali tokom operacije ili tamo gde postoji potreba za time i u njemu učestvuje medicinski tehničar/sestra i kardiolog. Procedura obuhvata:

  • informaciju od pacijenta da li je pejsmejker zavisan ili ne, koji tip, kada mu je i gde ugrađen trajni pejsmejker, da li mu je planirana hirurška intervencija i koji tip hirurgije (ovo je bitno jer mogućnost uticaja dijatermije na funkciju rada pejsmejkera opada sa rastojanjem operativnog polja od lože gde je ugrađen pejsmejker);
  • uvid u prethodnu medicinsku dokumentaciju (ako postoji);
  • programiranje elektrostimulatora srca magnetom se izvodi tako što pacijent; legne i oslobodi gornji deo tela od odeće. Pacijent se priključi na monitor za EKG koji kontinuirano prati rad srca, zatim se magnet prinese iznad lože gde je ugrađen pejsmejker i prati ubrzanje rada srca na monitoru za EKG.

Kada se zakazuje programiranje elektrostimulatora srca sa magnetom

Ponekad je potrebno da se hitno proveri funkcija rada pejsmejkera, a pritom bolesnik kome je ugrađen pejsmejker nema sa sobom karticu od pejsmejkera i ne zna od kog proizvođača mu je ugrađen trajni pejsmejker. Potreba za proverom rada pejsmejkera postoji ponekad i u hirurškoj sali tokom operacije kojoj je podvrgnut pacijent čiji je pejsmejker zavisan, a pritom hirurg koristi aparat za dijatermiju za zaustavljanje krvarenja. U takvim situacijama se takođe koristi programiranje magnetom. Naime, kada se prinese magnet iznad lože gde je PM ugrađen, pejsmejker se automatski prebaci u specijalni način bezuslovnog rada koji se naziva VOO mod. Tada pejsmejker stalno radi određenom brzinom stimuliše srčani mišić (pejsuje) i sprečava se da pejsmejker prepozna impuls od dijatermije kao prirodan rad srca. U ostalim situacijama je bolje koristiti programiranje pejsmejker odgovarajućim elektronskim programatorom proizvođača pejsmejkera.

Važne napomene

  • programiranje traje 5 do 10 minuta;
  • ako se to radi tokom operacije može se ponavljati više puta ukoliko je potrebno prebacivanje pejsmejkera na VOO način rada;
  • ne postoji posebna priprema,
  • procedura je potpuno bezbolana, ukoliko je pacijent svestan može osetiti samo ubrzani rad srca.

Naš tim iskusnih stručnjaka