Najčešća pitanja i dodatne informacije
Šta je test opterećenja srca
Test opterećenja srca (takođe poznat kao stres test ili test fizičkim opterećenjem), je medicinski postupak koji se koristi za procenu rada srca tokom fizičkog napora. Tokom testa, pacijent izlaže srce različitim nivoima fizičkog opterećenja, obično putem trčanja na traci ili pedalanja na biciklu, dok se prate različiti parametri kao što su srčani ritam, krvni pritisak i EKG (elektrokardiogram). Cilj testa je da se utvrdi kako srce reaguje na fizički napor, proceni kapaciteta srca da isporuči dovoljno kiseonika tokom napora i da se otkriju mogući poremećaji srčanog rada koji nisu primetni u mirovanju, a koji mogu ukazivati na bolesti kao što su ishemijska bolest srca ili koronarna bolest srca (nedovoljna prokrvljenost srčanih krvnih sudova).
Kako se izvodi test opterećenja srca
Procedura testa opterećenja se obično izvodi u ambulantnim uslovima, a pre početka testa, pacijent će biti podvrgnut osnovnim pregledima, uključujući merenje krvnog pritiska i EKG. Najčešće, test se izvodi uz pomoć pokretne trake ili nepokretnog bicikla, ali postoje i drugi metodi (kao što su hemiski stres testovi, kada se koriste lekovi da stimulišu srce, ukoliko pacijent ne može da trči ili vozi bicikl)
Pacijent hoda ili trči na traci za trčanje ili pedalira na biciklu, dok se postepeno povećava brzina i nagib ili otpor tokom testa. Srčani rad, krvni pritisak, se prate bez prestanka, a pacijent treba da nastavi test sve dok ne dostigne određeni nivo umora ili dok ne oseti bol, vrtoglavicu ili neke druge simptome, nakon čega će lekar analizirati rezultate testa.
Kada se zakazuje i zbog čega se obavlja test opterećenja srca
Test opterećenja srca se obavlja za dijagnozu srčanih bolesti, procenu rizika od srčanih bolesti (kod osoba koje imaju visok rizik od razvoja srčanih bolesti, ali ne pokazuju nikakve simptome, ili kod pacijenata koji imaju porodičnu istoriju srčanih bolesti ), procenu funkcionalnog kapaciteta srca (ako pacijent od ranije ima srčane bolesti ili je nedavno imao infarkt, test može pomoći u proceni koliko je srce sposobno da podnese fizički napor i kako funkcioniše pod stresom), nakon lečenja ili operacije na srcu (npr. posle postavljanja stenta ili obavljene bajpas operacije,kako bi se utvrdio stepen oporavka i vraćanja srčanih funkcija), ili kao skrining (preotkrivanje) sposobnosti za fizičku aktivnost (kod osoba koji se pripremaju za velikih fizički napor - sportski napori ili rad u fizički zahtevnim okruženjima).
Važne napomene
Pre testa, pacijentima se savetuje da izbegavaju teške obroke, kofein, alkohol, ili lekove koji mogu uticati na rezultate testa (prema uputstvima lekara). Pacijenti treba da obaveste svog lekara o bilo kojim problemima sa srcem, plućima, visokim krvnim pritiskom ili drugim bolestima koji bi mogli uticati na sigurnost tokom testa, jer iako je test opterećenja obično bezbedan, postoje rizici od srčanog udara, nepravilnog srčanog rada ili drugih srčanih problema tokom testa, posebno kod pacijenata sa ozbiljnim bolestima srca. Stoga, se test obavlja pod strogim medicinskim nadzorom. Nakon testa pacijenti mogu osetiti umor ili kratkotrajnu nelagodu, ali to obično prolazi brzo. Ako se tokom testa jave ozbiljni simptomi, kao što su bol u grudima, vrtoglavica ili disanje, treba odmah obavestiti lekara.