Pregled pulmologa

Pregled supspecijaliste pulmologa je u osnovi internistički pregled sa posebnim akcentom na pregled organa respiratornog trakta. Preporučuje ga lekar opšte medicine kod osoba koje imaju simptome poput otežanog disanja, bola prilikom disanja u predelu grudnog koša, gušenja i osećaja nedostatka vazduha, kašlja, iskašljavanja, hrkanja. Pulmolog se bavi dijagnostikom i lečenjem različitih oboljenja respiratornog trakta: opstruktivne bolesti, bronhijalna astma, hronični bronhitis, emfizem pluća, hronična opstruktivna bolest pluća, infektivna zapaljenja pluća, profesionalne bolesti pluća, plućna fibroza, tumori pluća, atelektaza, pneumotoraks.

Najčešća pitanja i dodatne informacije

Šta podrazumeva pregled pulmologa

Pregled pulmologa je specijalistički medicinski pregled koji se fokusira na bolesti pluća i disajnog sistema. Pulmolog je lekar koji se bavi dijagnostikom, lečenjem i praćenjem bolesti pluća, bronhija i drugih delova disajnog puta.

Kako se izvodi pregled pulmologa

Pulmolog u razgovoru sa pacijentom prikuplja podatke o tegobama i njihovom toku, navikama (npr. pušenje) i bolestima u porodici, i bilo kojim prethodnim disajnim problemima. Nakon toga izvršava fizički pregled  (osmatranje, opipavanje i slušanje grudnog koša, pluća i srca) i, ako je potrebno, zakazuje dodatne testove (kao što je spirometrija, rendgen, skener, test na alergije i sl.) kako bi dijagnostikovao ili pratio bolesti pluća.

Kada se zakazuje i zbog čega se obavlja pregled pulmologa

Pregled pulmologa se zakazuje ako pacijent ima npr: kašalj koji traje dugo, kratak dah (dispneju), bol u grudima koji nije uzrokovan srčanim problemima, simptome kao što su hrkanje, brzo disanje ili otežano disanje, ili ukoliko pacijent već boluje od astme, HOBP (hronične opstruktivne bolesti plućaa), cistične fibroze, upale pluća ili bilo koje druga bolesti pluća. Dodatno, pregled se savetuje i osobama bez tegoba, ali sa povećanim rizikom (npr. pušači, radnici u zagađenim okruženjima), a u cilju preotkrivanja bolesti pluća.

Važne napomene

Ako pacijent koristi neke lekove (npr. inhalatore ili lekove za astmu), ili boluje od pridruženih bolesti i koristi lekove zbog toga, važno je da da obavesti lekara o  tome, kao i da zna o kojim se lekovima i stanjima radi ili da ponese medicinsku dokumentaciju iz koje se to može saznati.

Naš tim iskusnih stručnjaka