Najčešća pitanja i dodatne informacije
Šta podrazumeva pregled pulmologa sa spirometrijom
Pregled pulmologa je specijalistički medicinski pregled koji se fokusira na bolesti pluća i disajnog sistema. Pulmolog je lekar koji se bavi dijagnostikom, lečenjem i praćenjem bolesti pluća, bronhija i drugih delova disajnog puta. Spirometrija je test koji se koristi za merenje kapaciteta pluća. Ovaj test pokazuje kako dobro pacijent može da udahne i izdahne vazduh i pomaže u dijagnozi i praćenju bolesti pluća.
Kako se izvodi pregled pulmologa sa spirometrijom
Pulmolog u razgovoru sa pacijentom prikuplja podatke o tegobama i njihovom toku, navikama (npr. pušenje) i bolestima u porodici, i bilo kojim prethodnim disajnim problemima. Nakon toga izvršava fizički pregled (osmatranje, opipavanje i slušanje grudnog koša, pluća i srca) i, ako je potrebno, zakazuje dodatne testove (kao što je spirometrija, rendgen, skener, test na alergije i sl.) kako bi dijagnostikovao ili pratio bolesti pluća. Spirometrija se izvodi tako što pacijent sedi i postavi usta na spirometar, koji meri koliko vazduha pacijent može da izdahne i kakva je brzina izduvavanja. Nakon što dobije objašnjenja kako da postupa, pacijent napravi nekoliko dubokih udaha i izdaha što snažnije u uređaj. Test se može ponoviti nekoliko puta radi tačnosti rezultata.
Kada se zakazuje i zbog čega se obavlja pregled pulmologa sa spirometrijom
Pregled pulmologa i spirometrija se rade kada pacijent ima simptome kao što su kratak dah, hronični kašalj, ili ako se sumnja na bolesti pluća kao što su astma, hronična opstruktivna bolest pluća, fibroza pluća ili profesionalne bolesti ili pak za praćenje stanja kod pacijenata koji već imaju dijagnozu plućnih bolesti. Dodatno, savetuje se i kod osoba bez simptoma, kao deo preotkrivanja bolesti kod pacijenata koji su izloženi riziku, poput pušača, ili kod zdravih osoba, radi procene fizičke spremnosti i radne sposobnosti
Važne napomene
Ako pacijent koristi neke lekove (npr. inhalatore ili lekove za astmu), ili boluje od pridruženih bolesti i koristi lekove zbog toga, važno je da da obavesti lekara o tome, kao i da zna o kojim se lekovima i stanjima radi ili da ponese medicinsku dokumentaciju iz koje se to može saznati. Spirometrijski test nije bolan ali može biti naporan, pa pacijenti sa ozbiljnim problemima sa plućima ili srcem mogu osećati nelagodu tokom testa. Zbog toga se ne preporučuje da se test radi kod pacijenata koji imaju slobodan vazduh u grudnom košu (pneumotoraks), nestabilnu bolest srca i krvnih sudova na srcu, prisustvo proširenja (aneurizmi) na krvnim sudovima, iskašljavanje krvi, ili koji su nedavno imali operacije katarakte ili na grudima ili trbuhu.