Najčešća pitanja i dodatne informacije
Šta podrazumeva pregled očnog dna
Pregled očnog dna obavlja specijalista oftalmologije. Pregled očnog dna je potpuno bezbolan i veoma je značajan za otkrivanje i prevenciju mnogih bolesti oka. Pregled očnog dna podrazumeva preglede staklastog tela, papile (početak vidnog živca), krvnih sudova, mrežnjače, žute mrlje (makule) i perifernih delova mrežnjače (retine).
Kako se izvodi pregled očnog dna
U toku svakog oftalmološkog pregleda lekar nakon merenja vidne oštrine i očnog pritiska, osim što pregleda prednji segment oka, pregleda i očno dno (zadnji segment oka) kako bi uradio kompletan oftalmološki pregled. Pregled se može obaviti i na uskoj zenici, ali su često potrebne kapi koje služe kako bi se proširile zenice. Pacijent sedi za biomikroskopom i sluša uputstva lekara.
Na početku pregleda treba da gleda nepokrivenim okom u rame lekara, nakon čega gleda u smeru gore, dole, levo, desno. Nakon obavljenog pregleda zenica se vraća na normalnu širinu za nekoliko sati. Prilikom pregleda se obraća pažnja na:
- izgled očnog živca;
- promene na krvnim sudovima nastale usled dijabetesa, ateroskleroze, neregulisanog krvnog pritiska;
- žutu mrlju koja oslikava razvoj dijabetičnih komplikacija;
- degenaraciju mrežnjače (pukotine koje su prisutne najčešće kod kratkovidih osoba;
- stanje staklastog tela (zamućenja).
Kada se zakazuje i zbog čega se obavlja pregled očnog dna
Očno dno (fundus oculli) je deo oka koji se nalazi iza sočiva i koji se ne može videti bez odgovarajuće tehnike pregleda. Očno dno je jedino mesto u organizmu na kome se mogu uočiti krvni sudovi bez upotrebe drugih dijagnostičkih procedura. Nakon četrdesete godine preporuka je da se preventivi pregled očnog dna obavlja jednom godišnje, a ukoliko pacijenti spadaju u rizične grupe, pregled je neophodno obaviti više puta u toku godine. Ova vrsta pregleda se obavlja kod:
- pacijenata sa dijabetesom i povišenim arterijskim krvnim pritiskom jer se ovom metodom najpreciznije vide promene na krvnim sudovima na osnovu kojih se može videti progresija oboljenja i efekat terapije;
- kratkovidih pacijenta sklonih čestim rupturama mrežnjače koje mogu dovesti do ablacije retine;
- pacijenta koji pate od glaukoma;
- osoba starijih od 50 godina u sklopu preventivnog pregleda.
Važne napomene
- pregled očnog dna je potpuno bezbolan;
- nakon aplikovanja kapi vid je zamagljen, pacijenti nisu u mogućnosti da voze, pa je neophodno da dođu sa pratnjom;
- za pacijente koji su kratkovidi pregled je obavezan na svake dve godine.