Najčešća pitanja i dodatne informacije
Šta je MR urografija kod dece
MR urografija je neinvazivna i bezbolna radiološka dijagnostička metoda bez zračenja. Koristi magnetno polje za dobijanje detaljnih slika bubrega, mokraćnih kanala i mokraćne bešike. Daje nam informacije o morfologiji (izgledu), strukturi organa urinarnog sistema i o funkciji bubrega. Ova metoda polako potiskuje scintigrafiju kod koje postoji velika doza zračenja i nedostatak informacija o samoj anatomiji, morfologiji i strukturi organa. MR pregledom za razliku od scintigrafskog pregleda dobijamo slike sa jasno prikazanim urođenim anomalijama ili drugom vrstom patologije. Pregled se obavlja u mašini za magnetnu rezonancu. Za ovaj pregled je neophodno stavljanje urinarnog katetera i braunile. Pregled traje oko sat vremena. Kateter pomaže u drenaži urina, a braunila je neophodna radi davanja diuretika i kontrastnog sredstva tokom pregleda.
Šta očekivati pre pregleda
Dete mora doći zdravo na MR pregled. Dolazi se pola sata pre pregleda. Potrebno je doneti prethodno urađene analize kreatinina i uree koji moraju biti normalnih vrednosti. Anesteziolog pregleda dete i ukoliko potvrdi da je zdravo pedijatrijska sestra tada plasira braunilu i kateter.
Važne informacije
Moramo da budemo upoznati da li dete ima metalne predmete u telu ili na telu kako bismo bili sigurni da će pregled biti bezbedan. Takođe, moramo da znamo da li dete ima alergije na neke lekove ili hranu.
Šta očekivati u toku pregleda
Slike se prave dok dete leži na leđima u mašini za magnetnu rezonancu. Možete sve vreme biti pored deteta u prostoriji za snimanje (ukoliko se pregled ne izvodi u anesteziji). Postoji govorni sistem i video monitor preko koga vi i vaše dete možete komunicirati sa radiološkim osobljem. Dete će u toku pregleda putem braunile dobiti diuretik i kontrastno sredstvo. Zbog mogućeg pada pritiska usled datog diuretika dete posle pregleda treba adekvatno hidrirati. Diuretik podstiče lučenje urina, a kontrastno sredstvo je neophodno za procenu bubrežne funkcije. Reakcija na kontrastno sredstvo je retko.
Šta očekivati posle pregleda
Sestra će izvući kateter i braunilu. Neka deca mogu osetiti blažu neprijatnost (peckanje) prilikom prvog mokrenja posle pregleda. Radiolog će detaljno pregledati MR slike i napisati izveštaj.
Ukoliko je potrebna sedacija
Pre pregleda morate obaviti razgovor sa sestrom koja će vam dati uputstvo o pripremi za pregled (koliko sati dete ne sme da jede pre dolaska). Po dolasku u našu ustanovu anesteziolog će pregledati dete i dati dozvolu za pregled sa sedacijom. Urinarni kateter i braunila će biti stavljeni nakon uspavljivanja deteta. Ostatak pregleda je isti kao i kod pregleda bez sedacije.