Ekstarkcija mlečnog zuba

Vađenje mlečnih zuba se radi oko šeste godine života i to u slučajevima kada stalni zubi počinju da niču, a mlečni su i dalje prisutni. Ukoliko mlečni zubić nije dovoljno rasklaćen, koristi se lokalni anestetik u cilju bezbolne i kratkotrajne intervencije, a kako se detetu ne bi stvorilo negativno iskustvo kod stomatologa.

Najčešća pitanja i dodatne informacije

Šta podrazumevamo pod vađenjem mlečnog zuba

Vađenje mlečnog zuba je intervencija koja se obavlja uz površinsku anesteziju u vidu gela, a nakon toga sledi bezbolna aplikacija lokalnog anestetika.

Kako se izvodi vađenje mlečnog zuba

Vađenje mlečnog zuba savetuju se kod dece koja imaju izrazito klackanje zuba, ukoliko roditelji sami ne uspevaju da ga izvade. Ovo je važno jer može doći do neželjenog gutanja ili aspiracije zuba, što predstavlja ozbiljnu komplikaciju. U slučaju kada je mlečni zub dovoljno raskliman usled fiziološke smene, intervencija se najčešće obavlja bez lokalne anestezije. U slučajevima kada stalni zub izraste ispred ili iza mlečnog zuba, a mlečni zub ne ispada, vađenje se obavlja u lokalnoj anesteziji.

Kada se zakazuje i zbog čega se obavlja vađenje mlečnog zuba

Vađenje mlečnog zuba može biti potrebno u slučajevima kada je zub fiziološki klackav ili kada postoji nepravilnost, kao što je kada stalni zub nije izrastao na odgovarajućem mestu. Takođe, vađenje može biti potrebno zbog dubokih karijesnih lezija, infekcija, otoka ili fistula usled neuspele terapije.

Važne napomene za pacijente

Nakon vađenja mlečnih zuba, preporučuje se da dete ne ispira usta, da ne konzumira toplu hranu i pića, i da pazi da ne grize obraz ili usnu zbog dejstva anestezije. Takođe, našim malim pacijentima dodeljuju se diplome za hrabrost. Za preciznu dijagnozu i plan terapije, obavezna je konsultacija sa ortodontom i ortopantomografski snimak.

Vadjenje-mlecnog-zuba

Naš tim iskusnih stručnjaka